Jak uruchomić gry z Dreamcast’a na PC? Za pomocą emulatora NullDC

Zapowiedź trzeciej części Shenmue przywołała fanom tej serii wiele fantastycznych wspomnień. Pojawili się również i tacy gracze, którzy z przygodami Ryo nie mieli kontaktu w ogóle, a chcieliby nadrobić zaległości. I z tego względu w tym krótkim poradniku przedstawię Wam sposób odpalania różnych gier z Dreamcast’a na PC. Przypomnę tylko, że był już poradnik z emulatorem konsol Nintendo GameCube i Wii.

NullDC – emulator prawie bezproblemowy

Zanim zabrałem się za NullDC pomolestowałem trochę emulator Chankast, jednak nie potrafiliśmy do końca znaleźć wspólnego języka. Z NullDC było znacznie łatwiej, choć początek lekko zawiódł, emulator wyrzucał błąd przy uruchomieniu i prawdę mówiąc do teraz nie wiem co było przyczyną. Ale po kolei. Aby zacząć jakiekolwiek zabawy potrzebne są 3 rzeczy:
1. Emulator NullDC (wybierzcie odpowiednią wersję – Windows lub Linux)
2. Plik biosu – dc_bios.bin
3. Dodatkowy plik – dc_flash.bin

Zanim jednak pobierzecie te pliki przeczytajcie kilka poniższych zdań. Emulator należy oczywiście rozpakować. W głównym katalogu znajduje się folder „data” i do niego należy przekopiować dwa pozostałe pliki z listy powyżej (czyli „dc_bios.bin” i „dc_flash.bin”). Jeśli tego nie zrobicie to po uruchomieniu emulatora będzie wyskakiwał błąd. Jak już wspomniałem wcześniej mój początek z NullDC nie był najlepszy, a to z tego względu, że nawet pomimo przekopiowania tych dwóch plików do katalogu „data”, wciąż wyskakiwał błąd. Jednak jakaś dobra duszyczka umieściła w sieci paczkę z emulatorem i od razu wgranymi dodatkowymi plikami, którą pobrałem i ta wersja zadziałała. Wystarczyło tylko wypakować pliki i uruchomić emulator. Dlatego w razie potrzeby umieszczam link do tej paczki (wraz z mirrorem). Sami zdecydujcie który sposób wybrać.

Gotowa paczka z emulatorem i wymaganymi plikami: Mega / [mirror] Mediafire

Uruchamiamy gry

Aby uruchomić grę najpierw należy ją zdobyć. I tutaj z pomocą przychodzi np. serwis emuparadise.me. Gdy już pobierzecie grę należy ją wypakować. Często zdarza się tak, że po wypakowaniu gry zamiast jednego pliku z obrazem płyty, będzie pierdyliard kolejnych spakowanych pliczków. Te również należy rozpakować i wtedy powinien pojawić się konkretny plik obrazu (lub kilka plików obrazu jeśli gra w oryginale mieściła się na kilku krążkach). Uruchamiamy NullDC, wybieramy „File > Normal Boot” i klikając na przycisk z trzema kropeczkami [...] wskazujemy plik obrazu z daną grą na dysku.

Ważna uwaga

Emulator niby obsługuje pliki obrazów takie jak .cdi, .mds, .nrg, .gdi, .chd – nie obsługuje .iso. Natomiast pomimo rzekomej obsługi .mds ma z nimi problemy i należy ich unikać. Zdecydowanie najlepiej radzi sobie z obrazami .cdi, które tworzy się choćby za pomocą programu DiscJuggler. Plusem jest to, że obrazy gier na Dreamcasta w zasadzie nie są zapisywane do .iso, ale nierzadko można natrafić na .mds i wtedy jest fuck-up. Co można zrobić w takiej sytuacji? Ano użyć programu do tworzenia obrazów i przekonwertować plik .mds do .cdi, co z kolei nie jest takie szybciutkie. Najlepszym programem do przeprowadzenia takiej operacji jest wspomniany DiscJuggler, ale jest to program płatny. Istnieje wersja demo tego programu, jednak ma pewne ograniczenia, m.in. tworzy/konwertuje pliki obrazów tylko do 700mb, a obrazy gier na Dreamcast’a mają zazwyczaj powyżej 700mb. Należy pamiętać także o tym, aby wcześniej zainstalować wirtualny napęd (np. programem Daemon Tools), wtedy do wirtualnego napędu montuje się obraz gry z rozszerzeniem .mds, a następnie w programie DiscJuggler wskazuje się ten napęd jako źródło. Ciekawskich odsyłam do filmiku na YT (co prawda w języku rosyjskim, ale po obrazkach można skumać o co chodzi).

Konfiguracja przycisków

Mapowanie przycisków można znaleźć w „Options > Maple > Port A > Config keys for Player 1″. Skonfigurujcie wg własnego uznania.

A na koniec dodam link do poradnika na YT, który pomógł mi uporać się z uruchomieniem emulatora NullDC.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • Pinterest