Jak uruchomić gry z GameCube’a i Wii na PC? Poznajcie emulator Dolphin

Legend of Zelda na PC? Jak najbardziej! Emulator Dolphin powstaje już od kilku lat, a ja ostatnio postanowiłem sprawdzić postępy prac i przetestowałem najnowszą wersję 3.5 x64. Efekty są jak najbardziej pozytywne, dlatego postanowiłem podzielić się tymi informacjami. Temat nie jest nowy, jak wspomniałem program ma już kilka lat, ale z każdą kolejną wersją jest udoskonalany.

Poznaj Teda… tfuu, Delfina

Emulator można pobrać ze strony dolphin-emu.org – nie wymaga instalacji (przynajmniej do wersji 3.5). Do jego poprawnego działania należy zaktualizować DirectX End-User Runtime, który jest do pobrania na oficjalnej stronie Microsoft.

Emulator czyta pliki obrazów (np. iso), posiada wiele opcji konfiguracji, jednak pomimo wielu krążących po sieci opisów ustawień, gry powinny uruchomić się na ustawieniach domyślnych. Ja osobiście nie miałem z tym kłopotów. Jedynie później można pobawić się różnymi opcjami w celu ustawienia odpowiedniej rozdzielczości bądź uzyskaniu większej liczby fps’ów. Prawdę mówiąc ustawienia pod jedną grę czasami mogą nieco źle wpływać na inną, więc niekiedy będziecie zmuszeni do zmiany konfiguracji.

Kilka uwag

Dobrze skonfigurujcie kontroler jeśli na takowym zamierzacie grać. Ja podpiąłem starego dualshocka 2 od PS2 (z najnowszą wersją emulatora działał ok, ze starszymi były problemy z wykryciem pada). Emulator pozwala zapisywać osobne profile ustawień klawiszy, czyli przykładowo inną klawiszologię możecie skonfigurować dla Mario, inną dla Zeldy, a jeszcze inną dla Resident Evil.

Jeśli gra będzie mocno zwalniała (co może wiązać się ze słabym sprzętem lub po prostu mankamentami emulatora) możecie próbować wyłączyć lub włączyć różne opcje. I nie chodzi wyłącznie o opcje graficzne, bo czasami nawet konkretne ustawienia dźwięku potrafią dodać lub odjąć kilka klatek. Pamiętajcie również o ustawieniu odpowiednich proporcji ekranu – jeśli gra przystosowana jest do 4:3 to w ustawieniach wymuście 4:3, jeśli 16:9 to zostawcie 16:9. Potrafi to czasami bardzo mocno wpłynąć na płynność, jeśli gra ma proporcje 16:9 a Wy odpalicie ją w 4:3 (zniekształcicie obraz), to niekiedy liczba fps’ów potrafi spaść o 10 (choć czasami nie będzie to miało żadnego wpływu:)

Do uruchomienia gier trzeba mieć w miarę przyzwoity sprzęt (to również zależy od danej gry). Ze specyfikacją możecie zapoznać się pod linkiem http://pl.dolphin-emu.org/docs/faq/#hardware-system-requirements

Jeśli macie gdzieś na strychu GameCube’a lub w szafie Wii i chcieli byście pograć w swoje ulubione tytuły tym razem na PC, to śmiało możecie wyposażyć się w pliki obrazów swoich gier i wypróbować emulator:) A jeśli trudno Wam będzie zdobyć normalny plik obrazu a będziecie dysponowali plikiem o rozszerzeniu .wia, to za pomocą programu Wii Backup Fusion przerobicie go choćby na .iso.

Zobacz również: Jak uruchomić gry z Dreamcast’a na PC?

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • Pinterest